IZBORNIK
IZDVOJENO
ODABERI TEMU
Novosti

Anksioznost kod djece i adolescenata

Anksioznost je stanje koje karakterizira tjeskoba, strah, uznemirenost vrlo često praćeno brojnim somatskim smetnjama (glavobolja, bol u trbuhu…). Anksioznost je prisutna u svakodnevnom životu i ima funkciju upozorenja na ugrožavajuće situacije. Ako anksioznost ometa osobu u njezinu funkcioniranju, onda govorimo o poremećaju.

Anksiozni poremećaji javljaju se kod djece i adolescenata u oko 10-20% slučajeva. Kod mlađe djece češće se javlja separacijska anksioznost, zatim školske fobije kod školske djece, dok se kod adolescenata učestaliji panični poremećaji i socijalne fobije.

Djeca obično, uz karakteristike koje imaju odrasli, imaju sljedeće simptome: perfekcionizam, nesigurnost, ponavljanje radnji jer su nezadovoljni učinkom, traže sigurnost i pohvalu. Paralelno s time djeca se povlače od društva, javljaju probleme koncentracije, često misle ili govore o smrti i umiranju, apatični su i tužni, smatraju da ih nitko ne voli, povremeno mogu biti nametljivi i zahtjevni. Predškolsko dijete pokazivati će strahove od odvajanja, strah od nepoznatih osoba, spavanje s roditeljima, strah od otmice, lopova, Kod školske djece najčešće je to strah od škole, ograničenje samostalnosti, odbijanje boravaka izvan kuće, pretjerana zabrinutost. Kod školske djece najčešće su školske fobije, čak od 1 do 3 %, i treba je razlikovati od straha od škole, koji ima svoju realnu osnovu, dok je školska fobija irealna. Dijete je preplavljeno tjeskobom i brojnim somatskim smetnjama. Vrlo često, posebice kod adolescenata, nalazimo generaliziranu anksioznost čija je prevalencija i do 12%.

Vrlo često odrasle osobe minimaliziraju dječju anksioznost smatrajući je prolaznim stanjem bez posebnog razloga te se često prema tome odnose s podsmijehom, minimalizirajući probleme, što samo učvršćuje dijete u njegovim vjerovanjima o sebi i svijetu oko sebe.

Izvor:

Kocijan Hercigonja D., i Hercigonja Novković, V. (2021). U: Hrabar, D. (ur.) Prava djece: multidisciplinarni pristup.  Sveučilište u Zagrebu, Pravni fakultet. 

23.05.2025. 13:57

Europski tjedan mentalnog – od 19. do 25. svibnja 2025.

Započeo je Europski tjedan mentalnog zdravlja koji se ove godine obilježava od 19. do 25. svibnja 2025. godine. Povodom obilježavanja sedmog Europskog tjedna mentalnog zdravlja Nacionalni program Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda ...
pročitaj više
15.05.2025. 08:37

Međunarodni dan obitelji

Prema odluci Ujedinjenih naroda, Međunarodni dan obitelji tradicionalno se obilježava svake godine 15.05. radi promicanja svijesti o pitanjima koja se odnose na obitelj i povećanja znanja ...
pročitaj više
11.05.2025. 09:45

🌸 Majčin dan – Dan posvećen ljubavi, zahvalnosti i majčinstvu 🌸

Svake godine, druge nedjelje u svibnju, obilježavamo Majčin dan – dan kada s posebnom pažnjom slavimo sve što majke čine za nas. Ove godine, Majčin ...
pročitaj više