IZBORNIK
IZDVOJENO
ODABERI TEMU
Novosti

“Ambasadori mentalnog zdravlja”

07.03.2024. predstavnici SUMEZ-a su u sastavu Tin Pongrac (predsjednik), Radmila Stojanović Babić (tajnica) i Vlatka Ročić Petak (članica UO) okupili saborske zastupnike koji su podržali inicijativu POSTANI ZASTUPNIK MENTALNOG ZDRAVLJA.
Imenovani su ambasadorima koji će promicati važnost mentalnog zdravlja u svojim politikama, stranačkim programima i lokalnim zajednicama.
Sjednicu je vodila dr. Renata Sabljar Dračevac, predsjednica saborskog odbora za zdravstvo i socijalnu politiku.
Zastupnik dr. Ivan Ćelić naglasio da je glavnina bolničke podrške u Zagrebu, ali da je važna i psihijatrija u zajednici i podrška na terenu. Zahvalio je posebno gđi Urši Raukar Gamulin na njenim istupima u promicanju teme u javnom prostoru i destigmatizaciji teškoća mentalnog zdravlja.
Zastupnica Ivana Posavec Krivec naglasila kako je ta tema stigmatizirana u ruralnim područjima i smatra da se s tom temom mora započeti već u dječjoj dobi.
Zastupnica Sandra Benčić je istaknula da i sustav obrazovanja pritišće djecu i kreira dio problematike jer obrazovni sustav služi tržištu rada, a ne dobrobiti djece i budućih odraslih osoba. Politike mentalnog zdravlja bi trebale biti zastupljene i naglašene osim u zdravstvenom sustavu i u socijalnoj politici, naročito obrazovnoj politici, sustavu rada, itd. i da se svi trebamo zapitati kakvo okruženje kreiramo.
Zastupnica Ivana Kekin je istaknula da se o ovoj temi mora govoriti jer ono što ne govorimo – ne postoji u javnom prostoru. Nadalje je istaknula da je ovo tema dulja od jednog mandata i da plodovi dolaze ‘prekasno’ stoga je to mogući razlog da se nitko s tim ne lovi u koštac.
Smatra da bi trebalo definirati 3 ključna područja da bi ukupno mentalno zdravlje bilo bolje, a to su:
-djeca i mladi
-ovisnosti
-deinstitucionalizacija.
Zastupnica Vesna Nađ je iznijela primjer teškoća iz svog rada u sustavu (Ministarstvo branitelja) i postavila pitanje kako pomoći pomagačima.
Pitanja su prokomentirana od strane predstavnika SUMEZ-a, dani su primjeri dobrih praksi iz našeg Saveza, te je naglašena moć neformalne podrške udruga koje imaju znanje, iskustvo, fleksibilnost i dostupnost su te mogu brzo reagirati i intervenirati.
Ambasadori mentalnog zdravlja su inicirani, a na nama je da ih uključimo – tijekom predizbornih aktivnosti – u tribine vezano za politike mentalnog zdravlja koje imaju u svojim stranačkim programima i kasnije (oni koji su izabrani) da nastave s radom.
Na stranici Sabora već je objavljena vijest o ovom događaju:
U Saboru osnovani “Ambasadori mentalnog zdravlja” | Hrvatski sabor
U Hrvatskom saboru je u četvrtak 07.03.2024. , na poticaj Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) u suradnji sa saborskim zastupnikom i liječnikom specijalistom psihijatrije Ivanom Ćelićem, službeno osnovana nadstranačka inicijativa “Ambasadori mentalnog zdravlja”.
10.09.2024. 15:12

Svjetski dan prevencije samoubojstva – 10.09.2024.

Svjetski dan prevencije samoubojstava obilježava se svake godine 10. rujna. Obilježavanje je započelo još 2003. godine na inicijativu Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava (engl. International Association ...
pročitaj više
26.08.2024. 09:22

Konferencija “Pozitivno roditeljstvo”

Društvo za socijalnu podršku i udruga LET organiziraju u okviru projekta „Pozitivno roditeljstvo” dana 29.8.2024. godine u Splitu sa početkom u 12 sati istoimenu konferenciju. ...
pročitaj više
23.08.2024. 15:30

Samohrani roditelji i mentalno zdravlje

Kako samohrano roditeljstvo utječe na mentalno zdravlje?   https://www.jutarnji.hr/native/samohrane-majke-sve-su-cesce-zrtve-novog-oblika-psihickog-nasilja-a-svaka-cetvrta-nema-odgovarajucu-podrsku-15479633   Za roditeljstvo se nerijetko kaže da je najljepša, ali i najzahtjevnija uloga u životu. Biti ...
pročitaj više