IZBORNIK
IZDVOJENO
ODABERI TEMU
Novosti

Izazovi samohranog roditeljstva

Specifični izazovi samohranog roditeljstva

 

Izazovi samohranog roditeljstva – Pravobranitelj za djecu

 

Odgoj djece je izazovan i u najboljim uvjetima, a kada ih obavljamo sami, odgojni zadaci mogu biti još izazovniji.

Specifični izazovi samohranog roditeljstva mogu se svrstati u tri široke skupine: preopterećenost uloge roditelja, odgovornost za upravljanje financijama te usklađivanje društvenog života i roditeljske uloge.

Samohrani se roditelji često nalaze u situaciji u kojoj moraju balansirati između brige o djeci, posla i obavljanja kućanskih poslova, što može biti opterećujuće s obzirom na to da najčešće nemaju drugu odraslu osobu s kojom mogu dijeliti te odgovornosti. Posebno izazovna može biti odgovornost za financijske potrebe kućanstva, što uključuje zarađivanje financijskih sredstava i/ili ostvarivanje prava iz sustava socijalne skrbi koja su predviđena za samohrane roditelje te optimalno upravljanje njima. Samostalno donošenje odluka u vezi djeteta, od toga što će dijete jesti ili kako će provesti vikend do postavljanja granica poput onih gdje dijete smije ići ili kada se treba javiti roditelju, može biti i izazov i blagodat samohranog roditeljstva. S jedne strane, mogućnost da roditelj sam odlučuje o odgoju djeteta može biti oslobađajuća, a s druge strane može sa sobom vući poteškoće u discipliniranju te sumnju u ispravnost vlastitih postupaka.

Također, samohranim roditeljima ostaje malo vremena za osobne potrebe i odmor. Povrh toga često se osjećaju usamljeno te moraju balansirati između uloge roditelja i društvenog života. Stvaranje i održavanje prijateljstava te romantičnih ili seksualnih veza ponekad kod samohranih roditelja može stvoriti osjećaj krivnje jer se mogu osjećati kao da bi to vrijeme trebali provoditi sa svojom djecom. Ipak, istraživanja pokazuju kako je podrška koju samohrani roditelji dobivaju iz svog društvenog kruga povezana s boljim fizičkim i psihičkim zdravljem koje ih u konačnici bolje oprema za roditeljsku ulogu.

Kada postanemo roditelji, ne prestajemo biti pojedinci s vlastitim željama i potrebama, što jednako vrijedi za samohrane roditelje kao i za one koji djecu odgajaju s partnerom/icom.

Izvori podrške

Kada zahtjevi roditeljske uloge nadilaze mogućnosti roditelja da ih zadovolji ili uskladi s drugim ulogama, zbog izostanka pomoći drugog roditelja samohrani se roditelji oslanjaju na druge izvore podrške. Formalne izvore podrške predstavljaju državne institucije koje su obvezne pružiti socijalnu zaštitu obitelji. Najčešće je riječ o financijskoj podršci u vidu dječjeg doplatka, naknade za produženi porodiljni dopust te nižoj cijeni vrtića. Glavni razlozi zbog kojih samohrani roditelji ne primaju formalnu pomoć od države su želja da se sami snađu ili to što ne znaju kome se mogu obratiti za pomoć.

Ipak, traženje institucionalne pomoći je uobičajeno i većina samohranih roditelja je u nekom trenutku zatraži. Iako se ponekad postupak ostvarivanja zakonom zajamčenih prava čini dug ili sama prava nedostatnima, ona brojnim samohranim roditeljima doista pomažu.

Neformalni izvori podrške podrazumijevaju socijalnu okolinu samohranog roditelja, a mogu se podijeliti na financijsku, materijalnu, emocionalnu i praktičnu pomoć. Financijsku pomoć u vidu posudbe ili davanja novca, materijalnu pomoć u vidu različitih darova (npr. odjeća, namještaj, hrana) te praktičnu pomoć u koju spada sve što se može učiniti za samohranog roditelja da mu se olakša situacija (npr. kućni popravci, čuvanje djece, obavljanje kućanskih poslova) samohrani roditelji najčešće primaju od vlastitih roditelja i braće/sestara.

S druge strane, emocionalnu podršku poput razgovora i empatije najčešće dobivaju od prijatelja. Vrsta i količina podrške koju svaki samohrani roditelj treba je individualna. Nekima će možda biti dovoljan jedan razgovor s prijateljem ili vlastitim roditeljem tjedno, dok će drugi trebati svakodnevnu pomoć kako bi se osjećali podržano. Istraživanja pokazuju kako je zadovoljstvo primljenom podrškom važnije od količine. Dakle, ako pružate podršku samohranom roditelju, zapamtite da je kvaliteta važnija od kvantitete i da ne morate biti dostupni svaki put kada je vašem prijatelju ili prijateljici potrebna podrška, ali kada jeste tu za njih, u tom trenutku pokušajte pružiti najbolju moguću podršku.

Više na: https://www.kakosi.hr/2021/04/22/samohrano-roditeljstvo/

 

20.11.2024. 16:25

Svjetski dan djece

Svake godine 20. studenog obilježava se Svjetski dan djece, na dan kada je 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta. Konvencija, kao međunarodni dokument Ujedinjenih naroda, sadrži univerzalne standarde koje države ...
pročitaj više
08.11.2024. 14:27

“Ambasadori mentalnog zdravlja” nastavljaju s radom i u 11. sazivu Sabora

Nakon parlamentarnih izbora održanih u proljeće SUMEZ je ponovno pozvao sve zainteresirane zastupnike da se priključe ovoj inicijativi. Sastanku u Saboru su se, uz predstavnike ...
pročitaj više
28.10.2024. 13:17

Jednoroditeljske obitelji i samohrani roditelji

Dobar si roditelj iako sam/a odgajaš svoje dijete. Iako je jedna od najljepših uloga, uloga roditelja može biti posebno zahtjevna za roditelje koji sami odgajaju ...
pročitaj više