Udruga LET je predala komentare na prijedlog Obiteljskog zakona.
Podržavamo donošenje Obiteljskog zakona jer smatramo da uvodi cijeli niz novih mehanizama poput Centra za posebno skrbništvo, izjavu volje, napuštanje ideje o potpunom lišavanju poslovne sposobnosti kao što i uvodi djelomičnu, samostalnu te zajedničku roditeljsku skrb.
Navedeni zakon također predviđa izvanparnične postupke tijekom , i dogovora o roditeljskoj skrbi oko djece što bi trebalo ubrzati postupke i smanjiti troškove.
Napominjemo da je bitno pratiti provedbu navedenog zakona u praksi kroz organiziranje savjetovanja, javnog objavljivanja statističkih pokazatelja o brzini rješavanja predmeta te izdati knjigu o tumačenju samog zakona.
Ukazali smo na moguće probleme sa provebom čl. 32.
Clankom 32. Obiteljskog zakona propisano je da bracni drug ne smije za trajanja braka otuđiti ili opteretiti obiteljsku kucu ili stan koji predstavlja bračnu stečevinu i obiteljski dom u kojem stanuje drugi bračni drug i njihova djeca nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb, niti može otkazati ugovor o najmu stana u kojem bračni drugovi stanuju zajedno s djecom nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb, bez pisane suglasnosti drugoga bračnog druga s ovjerom potpisa kod javnog
bilježnika.
U praksi se može desiti da jedan bračni drug proda stan ili kuću jer isti glase samo na njegovo ime te se takva kupoprodaja
može poništiti i kupac onda ostane i bez novaca i bez te nekretnine.
Također, iz ovako formulirane odredbe proizlazi da jedan bračni drug ne može čak niti sa svojim suvlasničkim udjelom samostalno raspolagati bez suglasnosti drugog bračnog druga!
O navedenoj odredbi upozoravali smo i tijekom javne rasprave o prethodnom Obiteljskom zakonu, ali zakonodavac nije uzeo u obzir naše primjedbe.