IZBORNIK
IZDVOJENO
ODABERI TEMU
Novosti

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog u cilju podizanja svijesti o ovom važnom problemu. Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, započinje svjetska kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ koja završava 10. prosinca na Međunarodni dan ljudskih prava čime se ističe da je nasilje nad ženama kršenje temeljnih ljudskih prava.

Osnovni cilj je podići razinu svijesti, pružiti informacije i podići razinu svijesti o nasilju nad ženama te poslati jasnu poruku da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kojem obliku.

Sve bi žene i djevojke trebale živjeti bez straha od nasilja u Europskoj uniji ili bilo gdje u svijetu.

I danas, u 21. stoljeću, pitanje ravnopravnosti žena i muškaraca je još uvijek aktualno.

Patrijarhalna obitelj ima potrebu za jasnim odvajanjem uloga, prava i dužnosti, modela ponašanja i vrlina muškaraca i žena. Mnogi će reći da su se žene u Hrvatskoj uspjele izboriti za svoja prava i da su ravnopravne s muškarcima. No, je li to doista tako?

Problemi s kojima se žene u Hrvatskoj suočavaju

Iako se tijekom godina stanje što se ravnopravnosti žena tiče bitno popravilo, i danas postoje poteškoće s kojima se žene svakodnevno suočavaju. Primjerice, u Hrvatskoj žene puno teže dobivaju posao na neodređeno vrijeme, teže dolaze do upravljačkih pozicija, puno teže balansiraju privatni i poslovni život, izložene su različitim vrstama uznemiravanja na radnom mjestu.

Žene i djevojke u i izvan EU-a i dalje proživljavaju nasilje. Žene i djevojke iz cijelog svijeta izložene su fizičkom nasilju u vlastitom domu, seksualnom i gospodarskom iskorištavanju, zlostavljanju na ulici ili radnom mjestu, zlostavljanju putem interneta ili tijekom sportskih aktivnosti, silovanju, sakaćenju ili prisiljavanju na brak. Svaka je treća žena u EU-u doživjela neki oblik rodno uvjetovanog nasilja. Ne možemo negirati velike posljedice koje to nasilje ima za obitelji, zajednice, društva te gospodarstvo.

Trebalo bi više učiniti u EU-u po tom pitanju, kako bi se iskorijenio svaki oblik nasilja nad ženama. Skoro 25% žena iz EU-a doživjela je od svoje 15. godine fizičko i/ili seksualno nasilje od svoga partnera. Više od 25 % Europljana opravdava spolni odnos bez pristanka. Više od 20 % Europljana smatra da žene često izmišljaju ili preuveličavaju priče o zlostavljanju ili silovanju. Žrtve nasilja često ne podnose prijavu za kazneno djelo. Prolaznici ponekad nisu spremni priskočiti upomoć. Zajedno se moramo boriti protiv toga kao i protiv stereotipova zbog kojih se ne vjeruje pričama žena te pokazati da je nasilje nad ženama neprihvatljivo i neće se tolerirati ni u kom slučaju.

15.01.2025. 20:08

Organizacija vremena

U sklopu izrade radnog zadatka iz kolegija Socijalni rad u organiziranju zajednice, studenti su izradili edukativni video na temu organizacije vremena koji može poslužiti članovima ...
pročitaj više
13.01.2025. 14:19

Udruga Let u medijima o novom Zakonu o privremenom uzdržavanju

U Hrvatskoj je sve više samohranih roditelja, posebno majki koje ostaju same s djecom i u velikom su riziku od siromaštva jer drugi roditelj ne ...
pročitaj više
04.01.2025. 09:00

Postupak za odobravanje privremenog uzdržavanja

Korisnici koji su ostvarivali pravo na privremeno uzdržavanje temeljem Zakona o privremenom uzdržavanju iz 2014. godine nastavit će ostvarivati pravo na isplatu sukladno važećem rješenju ...
pročitaj više