IZBORNIK
IZDVOJENO
ODABERI TEMU
Novosti

Obiteljska medijacija

Obiteljska medijacija je postupak u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor iz obiteljskih odnosa uz pomoć jednog ili više obiteljskih medijatora. Obiteljska medijacija je postupak u kojemu članovi obitelji sudjeluju dobrovoljno.
Ukoliko je medijacija pokrenuta radi pokretanja postupka razvoda braka prvi sastanak obiteljske medijacije je obvezan. Obiteljski medijator je nepristrana i posebno educirana osoba koja je upisana u registar obiteljskih medijatora.
Cilj obiteljske medijacije je postizanje plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi i drugih sporazuma u vezi s djetetom. Namijenjena je obiteljima koji su u sukobu zbog nesuglasica oko odvojenog života, pitanja roditeljske skrbi nad djecom, imovine, financijske podrške za djecu, organizacije života poslije razvoda, svakodnevnog života, pitanja vezanih uz brigu o zajedničkoj djeci nakon razvoda, odnosa između više generacija u obitelji… Uz ostvarenje te svrhe, u postupku obiteljske medijacije stranke se mogu sporazumjeti i o svim drugim spornim pitanjima imovinske i neimovinske naravi.
Obiteljska medijacija pokreće se na zahtjev stranke koji se podnosi u pisanom obliku.
Obiteljska medijacija se ne provodi:
• u slučajevima postojanja obiteljskog nasilja,
• ako su jedan ili oba bračna druga lišeni poslovne sposobnosti i nisu sposobni shvatiti značenje i       posljedice postupka ni uz stručnu pomoć
• ako su jedan ili oba bračna druga nesposobni za rasuđivanje te
• ako nemaju prijavljeno prebivalište, boravište ili adresu stanovanja.
Trajanje medijacijskog sastanka
1. Jedan medijacijski sastanak traje do 120 minuta, ovisno o složenosti sukoba.
2. Kod složenijih sukoba, u kojima emocionalni aspekti sukoba onemogućuju razrješenje kroz jednokratan medijacijski sastanak, kad je potrebno provjeriti izvedivost ili pravnu utemeljenost predloženih rješenja te kad je prisutno više problema u središtu sukoba. Sastoji se od dva do pet sastanaka tijekom nekoliko tjedana, u vremenskim intervalima u pravilu svaka dva tjedna, a po potrebi i češće.
Medijator
Obiteljski medijator je dužan voditi računa da stranke prigodom postizanja plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi ili drugoga sporazuma razumiju činjenično stanje i sadržaj sporazuma te ih uputiti na mogućnost provjere sporazuma od strane drugog stručnjaka.
Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi ili drugi sporazumi postignuti u postupku obiteljske medijacije moraju biti u pisanom obliku i potpisani od svih stranaka te stječe svojstvo ovršne isprave ako ga sud na prijedlog stranaka u izvanparničnom postupku odobri.
Ako se stranke ne sporazume o planu o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, odnosno o drugom spornom obiteljskom odnosu, obiteljski medijator će u izvješću o obustavi postupka obiteljske medijacije navesti jesu li obje stranke aktivno sudjelovale. Izvješće o obustavi obiteljske medijacije uručuje se sudionicima.
Troškovi medijacijskog postupka
• Ako se obiteljska medijacija provodi od strane obiteljskih medijatora zaposlenih u sustavu socijalne skrbi, stranke ne plaćaju naknade za rad obiteljskih medijatora.
• Ako obiteljsku medijaciju provode obiteljski medijatori izvan sustava socijalne skrbi, troškove njihova sudjelovanja snose stranke.

Koje su dobre strane obiteljske medijacije
• Odluke donose oni koji s njima trebaju živjeti, na koje se i odnose, a ne treća strana.
• Samostalno donošenje odluka povećava vjerojatnost ostvarivanja sporazuma.
• I u situacijama kada se ne postigne sporazum, medijacija je korisna, jer osigurava bolje uvjete komunikacije i povećava međusobno razumijevanje.
• Cilj medijacije je racionalno donošenje odluka uzimajući u obzir cjelokupne potrebe osoba.
• Razvijanje trajnog roditeljskog partnerstva uslijed zajedničkog interesa za dobrobit djece.
• Medijacija je uvijek usmjerena naprijed, u budućnost i time na rješenje, a ne na traženje uzroka sukoba.
• Dogovori postignuti medijacijom mogu se lakše mijenjati, kada se okolnosti promijene.
• Medijacija pruža značajno iskustvo učenja kako pregovarati i iskustvo postizanja sporazuma u teškoj situaciji.
• Medijacija omogućava da se zadrži odgovornost za kvalitetu života članova obitelji.

Izvori: Obiteljski zakonPravilnik o obiteljskoj medijaciji

10.09.2024. 15:12

Svjetski dan prevencije samoubojstva – 10.09.2024.

Svjetski dan prevencije samoubojstava obilježava se svake godine 10. rujna. Obilježavanje je započelo još 2003. godine na inicijativu Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava (engl. International Association ...
pročitaj više
26.08.2024. 09:22

Konferencija “Pozitivno roditeljstvo”

Društvo za socijalnu podršku i udruga LET organiziraju u okviru projekta „Pozitivno roditeljstvo” dana 29.8.2024. godine u Splitu sa početkom u 12 sati istoimenu konferenciju. ...
pročitaj više
23.08.2024. 15:30

Samohrani roditelji i mentalno zdravlje

Kako samohrano roditeljstvo utječe na mentalno zdravlje?   https://www.jutarnji.hr/native/samohrane-majke-sve-su-cesce-zrtve-novog-oblika-psihickog-nasilja-a-svaka-cetvrta-nema-odgovarajucu-podrsku-15479633   Za roditeljstvo se nerijetko kaže da je najljepša, ali i najzahtjevnija uloga u životu. Biti ...
pročitaj više