IZBORNIK
IZDVOJENO
ODABERI TEMU
Novosti

Prava djece čiji su roditelji u zatvoru

U Hrvatskoj približno jednu trećinu svih zatvorenika čine roditelji maloljetne djece. U zemljama Europske unije riječ je o približno 800.000 djece, a procjenjuje se da u zemljama Vijeća Europe taj broj premašuje dva milijuna djece. To znači, primjerice, da se prosječni učitelj u svome radnom vijeku susretne s 25 djece čiji su roditelji u sukobu sa zakonom. To je jedan cijeli razred kojem treba izravno, učinkovito, s puno empatije, zaštite privatnosti i dostojanstva pružiti podršku u toj ranjivoj situaciji. Posebno je važna podrška sustava socijalne skrbi za obitelj koja se suočava s izmijenjenim okolnostima i teškoćama: od financijskih teškoća i neizvjesne budućnosti do udaljenosti od roditelja koji je u zatvoru. Institucije koje djeluju tijekom cijelog pravosudnog postupanja kad je osoba u sukobu sa zakonom – policija, državno odvjetništvo, sud, probacijska služba, službenici u zatvoru – trebaju voditi računa o tome kako se njihovo djelovanje odražava na djecu tih osoba, što nipošto ne znači da roditeljstvo oslobađa počinitelje kažnjivih djela od odgovornosti i krivnje.

Odnos roditelja i djeteta ne prestaje odlaskom roditelja u zatvor, ali se mijenjaju okolnosti u kojima se taj odnos ostvaruje. U takvim je okolnostima za dobro roditeljstvo potrebna podrška, koju valja pružiti i roditelju u zatvoru, i roditelju ili djetetovu skrbniku izvan zatvora. Valja računati i s time da neki zatvorenici nisu bili dobri roditelji prije odlaska u zatvor, a u tom je slučaju podrška djetetu osobito važna. Djeca čiji su roditelji u sukobu sa zakonom međusobno su vrlo različita – po dobi, obiteljskoj povijesti, odnosu s roditeljima, po tome kakvu im podršku pruža njihova neposredna okolina – pa stoga različito i reagiraju, na različite načine izražavaju svoje emocije i imaju različite potrebe.

Djeci čiji su roditelji u zatvoru pripadaju ista prava kao i svoj ostaloj djeci, ali postoje prepreke održavanju redovitih obiteljskih odnosa i poteškoće koje ta djeca i njihovi roditelji mogu trpjeti zbog nedostatka kvalitetnog obiteljskog kontakta, stigme te financijskih, praktičnih i psiholoških posljedica boravka u zatvoru.

Vijeće Europe prepoznalo je važnost brige o ovoj skupini djece te je 2018. donijelo Preporuku o djeci čiji su roditelji u zatvoru. Preporuke se odnose na policiju, probaciju, tužitelje i suce, zatvorski sustav, sustav socijalne skrbi, zdravstveni sustav, škole, medije i javnost.

Udruga LET u sklopu projekta Novi početak, kojeg provodimo u partnerstvu s Društvom za socijalnu podršku, organizira savjetovanja i radionice o roditeljskim vještinama za bivše počinitelje kaznenih djela. Pozivamo Vas da nam se obratite s punim povjerenjem!

 

 

Projekt „Novi početak“ su sufinancirali Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske u okviru poziva na dodjelu bespovratnih sredstava „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za podršku učinkovitoj resocijalizaciji i reintegraciji počinitelja“. 

 

Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge LET.

 

#novi_pocetak

10.09.2024. 15:12

Svjetski dan prevencije samoubojstva – 10.09.2024.

Svjetski dan prevencije samoubojstava obilježava se svake godine 10. rujna. Obilježavanje je započelo još 2003. godine na inicijativu Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava (engl. International Association ...
pročitaj više
26.08.2024. 09:22

Konferencija “Pozitivno roditeljstvo”

Društvo za socijalnu podršku i udruga LET organiziraju u okviru projekta „Pozitivno roditeljstvo” dana 29.8.2024. godine u Splitu sa početkom u 12 sati istoimenu konferenciju. ...
pročitaj više
23.08.2024. 15:30

Samohrani roditelji i mentalno zdravlje

Kako samohrano roditeljstvo utječe na mentalno zdravlje?   https://www.jutarnji.hr/native/samohrane-majke-sve-su-cesce-zrtve-novog-oblika-psihickog-nasilja-a-svaka-cetvrta-nema-odgovarajucu-podrsku-15479633   Za roditeljstvo se nerijetko kaže da je najljepša, ali i najzahtjevnija uloga u životu. Biti ...
pročitaj više