Više od 100 stručnjaka iz područja socijalne skrbi, pravosuđa, civilnog društva i relevantnih institucija okupilo se na online konferenciji u organizaciji Udruge LET kako bi raspravili ključna pitanja i izazove u provedbi Zakona o privremenom uzdržavanju, koji je na snagu stupio 1. siječnja 2025.
Konferencija pod nazivom „Šest mjeseci provedbe Zakona o privremenom uzdržavanju“ otvorila je prostor za otvorenu razmjenu iskustava, ali i ukazala na ozbiljne prepreke koje onemogućavaju pravovremenu zaštitu djece čiji roditelji ne izvršavaju svoju zakonsku obvezu uzdržavanja.
Djeca i roditelji čekaju i do šest mjeseci na rješenje – iako su sredstva osigurana
„Zakon je donesen s ciljem da zaštiti djecu od socioekonomske nesigurnosti, ali provedba se suočava s ozbiljnim zastojima“, istaknula je Iva Jovović iz Udruge LET. „Roditelji i djeca koji su u najosjetljivijoj situaciji – bez ikakve financijske podrške od drugog roditelja – čekaju mjesecima na donošenje rješenja. To nije samo birokratski problem, to je pitanje djetetove svakodnevice i dostojanstva.“
Među glavnim problemima ističu se:
- višemjesečna kašnjenja AORT-a u donošenju rješenja,
- manipulacije neplatiša koji izbjegavaju preuzimanje poziva ili prikrivaju adresu prebivališta,
- otežana procedura kada je roditelj u inozemstvu,
- zloupotreba instituta povremenih uplata kako bi se izbjegla pravna odgovornost.
Zakon bez pravilnika – javni rad još uvijek na čekanju
„Nadležno ministarstvo još uvijek nije donijelo pravilnik koji bi omogućio provedbu namirenja duga putem javnog rada“, dodaje Jovović. „Bez tog pravilnika, jedan od ključnih mehanizama zakona ostaje mrtvo slovo na papiru.“
Udruga LET poručuje da je krajnje vrijeme za sustavno i hitno djelovanje kako bi se uklonile prepreke i osiguralo da privremeno uzdržavanje postane stvarni, a ne samo zakonski dostupni instrument zaštite prava djece.
Udruga je pozvala stručnjake i građane do ostave svoje komentare na linku: https://forms.gle/W4tSC1ZhUqmNDcwF8 zaključno sa 15.07.2025.
Svi komentari će biti objedinjeni i dostavljeni nadležnim institucijama.
Zaključak konferencije: Vrijeme je za odgovornost!
Sudionici konferencije jednoglasno su zaključili da je nužno žurno reagirati, detektirane propuste uputiti nadležnim tijelima i pritisnuti na donošenje svih podzakonskih akata kako bi Zakon o privremenom uzdržavanju mogao ispuniti svoju svrhu.
„Svako dijete ima pravo na uzdržavanje. I država mora učiniti sve da mu to pravo – bez iznimke – bude i omogućeno“, zaključila je Jovović.