Mnogoj djeci razvod roditelja teško padne, ali ponekad je to najbolje za sve. Konstantne svađe roditelja loše utječe na dijete. Djetetu je neugodno biti u središtu svađe svojih roditelja, osjeća se krivim što se roditelji svađaju te je često usamljeno i ne zna kome se obratiti za pomoć. Roditeljske svađe mogu dovesti i do strašnih posljedica. Može doći do fizičkog i psihičkog nasilja, prometne nesreće … Zbog toga najbolje je jednostavno prihvatiti činjenicu, da se roditelji više ne slažu kao prije i da je za sve najbezbolnije i najlakše rješenje razvod.
To ne mora nužno značiti išta loše. Mnogima je razvod pomogao i poboljšao odnose unutar obitelji. Neki su se zbližili s drugim roditeljem, drugi su proširili svoju obitelj i poznanstva ponovnom ženidbom roditelja. Djeca su postala samostalnija i naučila kako jedna tragedija u životu ne mora utjecati na životnu sreću. Još jedna pozitivna strana razvoda je to što dijete počne razumijevati svakog roditelja kao pojedinca. Ono nauči kako svaki od njih ima svoje osjećaje, potrebe, mišljenja, ali i kako je svako od njih individualac. Iz te obiteljske situacije dijete može izvući neku pouku, ali i na temelju toga pomoći drugima koji se moraju nositi sa sličnom situacijom. Može dati savjet drugima i podijeliti svoja iskustva te na taj način razvije suosjećanje i razumijevanje za druge što će im kasnije pomoći u komunikaciji s drugim ljudima.
Kod razvoda bitno je da roditelji budu razumni i da shvate kako je i djetetu teško prilagoditi se na novu situaciju i da si međusobno pomognu prilagoditi se na novonastalu situaciju. Roditelji moraju surađivati u daljnjem odgajanju, a dijete im oboma mora dati do znanja da razvodom nisu promijenili djetetovo mišljenje o njima kao roditeljima tj. da kao roditelji nisu podbacili. Bitno je da kad dođe do razvoda roditelji sjednu s djetetom zajedno i na lijepi mu način objasne kako njihova veza više nije kao prije. Tako će se dijete lakše prilagoditi i biti će manje bolno i za roditelje i za dijete.
Razvod utječe i na daljnje generacije. Ako roditelji ostanu u dobrim odnosima, djeca neće biti toliko zbunjena kada će imati vlastitu djecu, kome da pošalju svoje dijete na čuvanje – baki ili djedu. Kako se takve situacije ne bi dogodile, stručnjaci predlažu da se odmah nakon razvoda potraži stručna pomoć. Razvod će zasigurno ostaviti neke rane, ali one će s vremenom zacijeliti. Uz stručnu pomoć manji je rizik da će se dijete u pubertetskoj dobi početi ponašati drugačije ili bolovati od kakve mentalne bolesti. Uostalom roditelji mogu uz stručnu pomoć poraditi na tome da ostanu u prijateljskim odnosima kako bi lakše odgajali dijete, ali i svoje unuke. To će pomoći djetetu da jača u emocionalnom smislu i da se razvija dalje kao individualna osoba. Najbitnije je da se dijete osjeća sigurno i voljeno, a dalje će se problemi s vremenom početi rješavati sami od sebe i odnosi unutar obitelji će se poboljšati.