IZBORNIK
IZDVOJENO
ODABERI TEMU
Novosti

Svjetski dan svjesnosti o autizmu – kako pomoći djeci s autizmom?

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja  prema odluci Ujedinjenih naroda, a za cilj ima podizanje svijest o autizmu i promoviranje podrške i razumijevanja za osobe s autizmom.

Što je autizam?

Autizam je složen neurorazvojni poremećaj koji počinje u djetinjstvu, većinom u prve tri godine života, zahvaća gotovo sve psihičke funkcije i traje cijeli život. Ponajviše je karakteriziran poteškoćama u socijalnim vještinama i komunikaciji. Osim toga, autizam karakteriziraju ograničeni interesi i aktivnosti te repetitivna (ponavljajuća) ponašanja. Osobe s poremećajem iz spektra autizma najčešće se opiru svakoj promjeni navika.

Važno je naglasiti da se ne radi o bolesti, već stanju koji traje cijeli život. Pojam „spektar“ se koristi jer obuhvaća širok raspon simptoma i ozbiljnosti, te posljedično i svaka osoba u spektru ima različite simptome i potrebe (Aspergerov sindroma, Rettov sindrom, DDS – Dječji dezintegrativni sindrom /Hellerov sindrom/, Neodređeni pervazivni razvojni poremećaj).

Prema podacima iz Registra osoba s invaliditetom HZJZ- u Republici Hrvatskoj iz 2024. godine u Republici Hrvatskoj je evidentirano 6.125 osoba s poremećajem iz spektra autizma, a 1.384 ih živi u Gradu Zagrebu.

Plava boja simbolizira poremećaje iz spektra autizma, a još jedan od simbola su  i dijelovi puzzle.

Poremećaj iz spektra autizma karakteriziraju:

  • teškoće u socio-emocionalnom reciprocitetu, verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji te razvoju, održavanju i razumijevanju socijalnih odnosa,
  • neuobičajeno ponašanje – ograničeni interesi i aktivnosti te repetitivna (ponavljajuća) ponašanja

 

 

02. travnja - Svjetski dan autizma - Udruga Mali princ

 

Ovogodišnji je slogan „Nismo nevidljivi“ (Not Invisible) zato što je iskustvo u proteklim godinama pokazalo kako sustav još uvijek u dovoljnoj mjeri ne prepoznaje potrebe osoba s poremećajem iz autističnog spektra kao i njihovih obitelji.

Nedostatak sustavne podrške vidljiv je u svim segmentima – od dijagnostike i rane intervencije, školovanja, zapošljavanja, do dugoročne skrbi za odrasle osobe s autizmom.

 

Koji su znakovi i karakteristike poremećaja iz spektra autizma?

 

Djeca s poremećajima iz spektra autizma pogođena su na različite načine i u različitim mjerama.

Autizam može utjecati na djecu svih razina intelektualne sposobnosti, od djece koja imaju velikih poteškoća s učenjem, do djece s prosječnom ili visokom razinom inteligencije. Ozbiljnije pogođena djeca s jedne strane spektra imaju poteškoće s učenjem te uz to trebaju visoku razinu podrške. Na drugom kraju spektra, neki su ljudi s Aspergerovim sindromom ili “autizmom visoke učinkovitosti” akademski vrlo uspješni. Oni mogu biti uspješni u svom odabranom području, iako će još uvijek imati izražene poteškoće u socijalizaciji i komunikaciji.

Djeca s poremećajima iz spektra autizma imaju značajne poteškoće u povezivanju s drugim ljudima na smisleni način. Normalno je da djeca s poremećajima iz spektra autizma imaju osjetilne poteškoće. To, u kombinaciji s trijadom poremećaja, znači da djeca s autizmom svijet doživljavaju potpuno drugačije.

“Trijada poremećaja” ili “tri poremećaja” se odnose na probleme s:

Društvenom interakcijom – poteškoće s razumijevanjem i prihvaćanjem društvenih “normi”, ponašanja i odnosa; na primjer, ravnodušnost prema drugim ljudima ili neshvaćanje da se naizmjence komunicira.

Društvena komunikacija – poteškoće u verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji; na primjer, ne shvaćanje u potpunosti nekih svakodnevnih gesti, izraza lica ili promjene tona glasa.

Rigidnost razmišljanja i poteškoće s društvenom imaginacijom – poteškoće u razvoju interpersonalne igre i mašte; na primjer, imaju ograničen raspon maštovitih aktivnosti, koje se često preuzimaju od drugih te ih se čvrsto drže i ponavljaju.

Uobičajeno je da sva djeca s dijagnozom autizma imaju poteškoća u sva tri područja.

 

Rani znaci na koje treba obratiti pažnju primjećuju se u kontaktu s djetetom:

  • ne uzvraća pogled u oči ili je pogled tek letimičan,
  • ne uzvraća osmijeh,
  • izostaju ekspresije lica,
  • ne odaziva se na vlastito ime,
  • ne uočava se gesta pokazivanja,
  • vokalizacija može izostati, kao i gugutanje slogova,
  • kasnije se govor ne razvija pravilno.

 

 

Terapije i intervencije za dijete i obitelj

Važno je prepoznati da autizam nije ničija krivica te da još ne postoje lijekovi za autizam, ali postoje pristupi koji mogu biti od pomoći. Kroz razgovor s profesionalcima i drugim roditeljima ili pregledavanjem internetskih stranica možete doći do mnogih programa, terapija i intervencija. Međutim, važno je znati da ono što funkcionira za jednu osobu, ne mora funkcionirati za drugu.

 

1. PECS (Picture Exchange Communication System ili metoda komunikacije kroz slike)

– metoda komunikacije kroz slike, cilj je da se poboljša učenje riječi i cjelokupna komunikacija kroz povezivanje riječi sa slikama, npr. slike se koriste umjesto riječi kako bi pomoglo djeci u komunikaciji.

 

2.TEACCH (Treatment and education of autistic and related communication handicaped children

– liječenje i obrazovanje autistične djece i djece sa sličnim teškoćama u komunikaciji, dugoročni cilj TEACCH pristupa je da se razviju vještine ali i da se ispune temeljne ljudske potrebe.

3. Kognitivno-bihevioralna terapija (CBT)

–  zasniva se na ideji da kako razmišljamo, kako se osjećamo i kako postupamo utječe jedno na drugo, koristi tehnike kako bi pomogla ljudima da postanu svjesni kako razmišljaju odnosno kako bi mogli promijeniti način razmišljanja te stoga promijeniti i svoje ponašanje.

 

Više o svemu i o ostalim terapijama pročitajte na: http://chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.autizam-suzah.hr/wp-content/uploads/2019/09/Autizam-Vodic-za-roditelje-i-njegovatelje-compressed.pdf

https://stampar.hr/hr/novosti/nismo-nevidljivi-svjetski-dan-svjesnosti-o-autizmu

07.04.2025. 20:36

Istraživanje o problemima samohranih roditelja

Studenac u sklopu projekta „Narančasta ribica“ provodi istraživanje o izazovima s kojima se jednoroditeljske obitelji susreću u svakodnevnom životu. Vaše iskustvo nam je iznimno važno ...
pročitaj više
05.04.2025. 19:41

Ljetovanje za djecu iz jednoroditeljskih obitelji! 

Dragi samohrani roditelji, s velikim zadovoljstvom obavještavamo da Studenac, kroz svoj projekt „Narančasta ribica“ i u suradnji s Udrugom LET, organizira ljetovanje za djecu iz ...
pročitaj više
03.04.2025. 00:30

Natječaj za najam stanova u Zagrebu po socijalnom kriteriju

🏡 OBJAVLJEN NATJEČAJ ZA NAJAM STANOVA PREMA SOCIOEKONOMSKOM STATUSU 📌 Tko se može prijaviti? ✅ Osobe koje nemaju useljiv stan ili kuću ✅ Oni s ...
pročitaj više